Podróże luksusowe najszybciej rozwijającym się segmentem usług turystycznych w Polsce

Ostatnimi czasy firma Amadeus opublikowała raport pod tytułem „Shaping the Future of Luxur Travel” – okazuje się, że najnowsze opracowanie analizuje trendy dotyczące rozwoju rynku podróży luksusowych do 2025 roku. Ma to za zadanie pomóc branży turystycznej lepiej definiować potrzeby klientów oraz zwiększyć jakość obsługi w tym najszybciej rosnącym segmencie rynku.

.Generalnie rzecz ujmując to konsumenci przeznaczają coraz to większą część swojego dochodu na zapewnienie sobie niezapomnianych przeżyć, ceniąc doświadczenia bardziej niż dobra materialne. Według raportu Amadeusa trend ten przyczynia się do dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na luksusowe podróże. Doskonałym przykładem jest tutaj segment usług transportowych dla wymagających podróżnych, gdzie liczba zagranicznych lotów w klasach biznes oraz pierwszej rosła w lata 2011 do 2015 szybciej niż w klasach niższych, gdzie średnie skumulowane roczne tempo wzrostu (CAGR) wyniosło w tych dwóch segmentach odpowiednio 4,5% oraz 4,2%. Uważa się, że trend ten mocno przyśpieszy w ciągu najbliższej dekady – prognozowany wzrost liczby lotów „z najwyższej półki” wyniesie około 6,2 procent rocznie, czyli będzie on niemal 1/3 szybszy niż w pozostałych segmentach, gdzie ukształtuje się na poziomie 4,8 procent rocznie.

Pomimo iż wyjazdy z „najwyższej półki” są dzisiaj zaledwie niedużym ułamkiem podróży Polaków to nasz kraj znajduje się w gronie tych, gdzie ten segment rynku będzie rósł najbardziej dynamicznie. Ogólnie liczba luksusowych podróży zagranicznych z Polski wzrośnie 3,3 krotnie w okresie 2015-2025, a średnie skumulowane roczne tempo (CAGR) wzrostu wartości tego segmentu rynku wyniesie więc 12,8 % w ciągu najbliższej dekady. W rezultacie w latach 2021 do 2025 udział podróży luksusowych we wszystkich wyjazdach Polaków wyniesie średnio 1,5% w porównaniu z zaledwie 0,2 % dzisiaj.

Pytanie jak prezentuje się Polska na tle krajów Unii Europejskiej? Otóż odsetek 1,5 procent podróży luksusowych w przypadku Polaków to znacznie mniej niż w przypadku krajów Europy Zachodniej, gdzie udział podróży luksusowych w latach 2021-2025 wyniesie 3-5%, na przykład – Niemcy 3,7%, Francja 4,7%, czy też Włochy 2,8 %. Trzeba przyznać, że europejskim liderem rozrzutności w kategorii podróży luksusowych jest Wielka Brytania (ponad 10 procent w latach 2021-2025), a globalnymi oczywiście USA i Australia, gdzie mamy do czynienia z trzydziestoma procentami w obu przypadkach.

 

Kategorie: Ekskluzywne wakacje,

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #3